Cink je važan protuupalni i antioksidativni hranjivi sastojak za mnoge biološke procese u ljudi. Relativno je poznato da je dobar za potporu imunološkom sustavu, ali može biti i vrlo važan za reproduktivno zdravlje, pravilan rast i razvoj djece, zdravlje kostiju, vida, sluha, probavnog zdravlja, kože i rasta kose.
Imunološki sustav pomaže u zaštiti od štetnih virusa, bakterija, parazita i gljivica. Ova sofisticirana mreža stanica, proteina, tkiva i organa djeluje kao sustav biološkog nadzora u stvarnom vremenu, kontinuirano razlikujući potencijalno štetne i neškodljive mikroorganizme.
Naš imunološki sustav možemo podijeliti u dvije vrste - urođeni i prilagodljivi. Urođeni imunološki sustav ima mnoštvo funkcija, ali njegov je primarni posao slanje imunoloških stanica koje se bore protiv mikroba na ugrožena područja u tijelu kako bi se spriječila infekcija. Urođeni imunološki sustav pomaže potaknuti drugi dio imunološke obrane.
Prilagodljivi imunološki sustav, poznat i kao "stečeni imunološki sustav", osnova je kojom cijepljenje štiti od infekcije. U određenom smislu, prilagodljivi imunološki sustav pomaže nam pružiti "napredno upozorenje" na opasnost koja vreba iza ugla.
Stanice urođenog imunološkog sustava, koje su prva linija obrane, uključuju sljedeće: bazofili, dendritične stanice, eozinofili, makrofagi, mastociti, neutrofili i stanice prirodnih ubojica.
Stanice adaptivnog imunološkog sustava uključuju B stanice i T stanice.
Želite li probaviti hranu koju ste upravo pojeli? Potrebna vam je energija. Želite li vježbati? Potrebna vam je energija. Želite li gledati svoju omiljenu TV emisiju? Da, čak i za to je potrebna energija. A mitohondriji u cijelom tijelu ključni su za pružanje ove energije koja vas podržava.
Što rade naše mitohondrije?
U svakoj od naših stanica živi sustav organela ili malih organa koji obavljaju ključne tjelesne funkcije. Zamislite svoju ćeliju kao još jedno malo tijelo unutar vašeg vlastitog tijela.
Mitohondriji su organele unutar naših stanica koje proizvode energiju ili ATP za pokretanje svake pojedine funkcije u našem tijelu.
Visok krvni tlak, poznat i kao hipertenzija, često je stanje koje zahtijeva da srce pumpa jače nego što je željeno zbog povećanog tlaka i ukočenosti arterija. Utječući na stotine milijuna ljudi širom svijeta - svaka četvrta odrasla osoba - ovo stanje često ne uzrokuje simptome, a mnogi s povišenim krvnim tlakom ostaju nedijagnosticirani. Iz tog razloga, hipertenzija je nazvana "tihim ubojicom". Poznato je da visoki krvni tlak povećava rizik od srčanog udara, moždanog udara, zatajenja srca i bolesti bubrega, posebno ako se ne liječi.
Krvni tlak sastoji se od dva broja, koja se tradicionalno mjere u milimetrima žive (mmHg). Prvi broj je sistolički krvni tlak, a drugi dijastolički tlak. Krvni tlak izražava se kao 120/80 (sistolički / dijastolički).
Sistolički krvni tlak: pritisak koji vaše srce vrši na vaše arterije prilikom pumpanja.
Dijastolički krvni tlak: tlak u arterijama kada srce miruje.
Oni s visokim krvnim tlakom moraju biti pod nadzorom svog osobnog liječnika.